Rusça eğitim seviyeleri – Rusça seviyeleri
HEMEN TIKLA ARA
0 212 233 09 99
ÜCRETSİZ WHATSAPP
BİLGİ HATTI

Rusça eğitim seviyeleri – Rusça seviyeleri – Başlangıç, orta, ileri düzey

Rusça Seviyeleri

Rusça, Slav dilleri arasında, Avrasya’da en yaygın olarak kullanılan dildir. Birleşmiş Milletlerin resmi dillerinden biri olan Rusça, İngilizce, Fransızca, Almanca, Hollandaca, Lehçe, Latince gibi dillerden etkilenmiştir. Kiril alfabesinin kullanıldığı Rusçada, tüm seslerin ifade edilmesi için Latin harfleri yeterli değildir. Dolayısıyla kelimeler üzerine çalışırken vurguyu ve telaffuzu doğru öğrenmek oldukça önemlidir.

 

Günümüzde uluslararası ticaret alanında Rusça, geçmişten bugüne önemini korumaya devam etmektedir. Rusça turizm sektörü için de geçerliliğini sürdürmektedir. Rus edebiyatının dünya kültürüne katkısı düşünüldüğünde, ülkenin büyük yazarlarını kendi dilleri ile okumak bir Rusça öğrencisi için özel bir ayrıcalıktır. Bu durumda ister profesyonel hayatınız isterse turizm ya da sanata olan yakınlığınız olsun, Rusçayı ana diliniz gibi konuşmak büyük bir kazançtır. Elbette dil öğrenmenin zorlukları tartışılmaz. Rusça için ise bu zorluklar bir parça daha fazladır. Yine de bir yerden başlayabilir ya da yarım kalan eğitiminize devam edebilirsiniz. Rusça eğitim seviyeleri, eksik kalan yönlerinizi tamamlayarak daha emin adımlarla ilerlemenizi sağlayacaktır. Eğitiminize başlamadan önce mutlaka Rusça seviyeleri hakkında bilgi edinmenizde yarar vardır. Böylece zamanınızı daha ekonomik kullanabilirsiniz. Bununla birlikte başlangıç, orta, ileri düzey aşamalarını hızla aşabilirsiniz. Aşağıdaki başlıklar Rusça seviyeleri hakkında daha detaylı bilgi almanızı sağlayacaktır. 

 

 

A1 / Başlangıç Düzeyi (Breakthrough Level)

 

Başlangıçtaki öğrenciler kısa süre içerisinde sosyal hayatta kullanabilecekleri kelime yapıları ve sözcükleri öğrenebilirler. Böylece tanışmak, mesleği ve işi hakkında konuşmak, hobileri ve ilgi alanlarını anlatmak, kutlamalara cevap vermek, telefon-adres gibi detayları sormak, fiyat ve alış veriş gibi diyalogları kurmak, yiyecek-içecek siparişi vermek ya da iş yerinde mail ya da resmi mektup yazmak gibi profesyonel yazımlara hâkim olabilirler.

 

 

A2 / Ara Düzey (Temel Düzeyi) (Waystage Level)

Bu seviyeye ulaşan öğrenciler, günlük, sosyal ve kültürel alanlarda sınırlı da olsa iletişim ihtiyacını karşılıyor demektir.  Eğer bu seviyedeyseniz tek başınıza alış veriş yapabilir, toplu taşıma araçlarını kullanabilir, etrafınızdaki insanlarla kısa sohbetler edebilirsiniz. Temel Rusça seviyesine geçebilmeniz için değişik konularla ilgili kısa metinler okuyabilmeli, kısa mektuplar, kutlama mesajları yazabilmeli, günlük diyalogları anlayabilmeli; kendiniz ve arkadaşlarınız, aileniz, eğitiminiz ya da işiniz, yaşadığınız şehir ve çevreniz gibi konularda uygun gramer kurallarını kullanabilmelisiniz. Bu seviyedeki öğrencileri en az 1.300 kelime bilmesi gerekmektedir.

 

B1 / Eşik Düzeyi (Threshold Level)

Bu seviyeye başarılı bir şekilde geçtiğinizde dili kullanma yeteneğinizin orta seviyede olduğu söylenebilir. Böylece günlük sosyal ve kültürel alanlarda ihtiyacınız olan iletişimi kurabilirsiniz. Günlük konuşmalara katılabilir; diyalogu başlatabilir, devam ettirebilir; değişik konularda -iş, meslek, ilgi alanları, ülke, şehir, kültür- sohbet edebilir, bu tür metinleri okuyabilir ve yorumlar yazabilirsiniz. Bu seviyede en az 2.300 kelime bilmeniz gerekmektedir.

 

B2 / İleri Düzey – (Vantage Level)

Bu seviye günlük ortamlarda iletişim ihtiyacınızı karşılayabilir, belli akademik dallarda, mühendislik ve teknik alanlarda çalışmalar yapabilirsiniz.

C1 / Etkin Kullanma Düzeyi (Effective operational proficiency)

Bu seviye, Rusçada epey ileri seviyede olduğunuzun göstergesidir. Günlük ortamlarda iletişim ihtiyacınızı karşılayabildiğiniz gibi, filolojide de Rusça olarak çalışmalar yapabilirsiniz. Bu seviyede bilinmesi gereken sözcük sayısı, en az 12.000’dir.
 

C2 / Ana Dili Konuşan Düzeyi (Mastery Level)

Bu seviye, Rusçaya bir Rus asıllının bildiğine çok yakın derecede hâkim olduğunuz anlamına gelir. Bu seviyede en az 20. 000 kelime bilmeniz gerekir.

 Pin It on Pinterest