İspanyolca eğitim seviyeleri - İspanyolca seviyeleri
HEMEN TIKLA ARA
0 212 233 09 99
ÜCRETSİZ WHATSAPP
BİLGİ HATTI

İspanyolca eğitim seviyeleri – İspanyolca seviyeleri – Başlangıç, orta, ileri düzey

İspanyolca Eğitim Seviyeleri

Kastilya dili olarak da tanımlanan İspanyolca, Roman dillerinden biridir. Dilin kökeni, İspanya’nın Kastilya bölgesine dayanır. Dünya üzerinde pek çok ülke İspanyolcayı resmi dil olarak kabul etmiştir ve bu da dilin yaklaşık 500 milyon kişi tarafından konuşulmasına neden olmuştur.

En çok konuşulan diller sıralamasında üst sıralarda yer alan İspanyolcayı, Küba, Arjantin, Bolivya, Kolombiya, Kosta Rika, Şili, Ekvador, Guatemala, Meksika, Nikaragua, Porto Riko, Venezuela’nın sokaklarında duyabilir ve eğer bir seyahat tutkunuysanız dilinizi rahatça geliştirebilirsiniz. İspanyolca Amerika Birleşik Devletleri’nde de ağırlığını koruyan bir dildir. Ülkenin İngilizceden sonra en çok konuşulan dili İspanyolcadır. Bu durum da başta eğitimizin olmak üzere seyahatleriniz ve iş olanakları için büyük önem taşımaktadır. Profesyonel açıdan bakıldığında ise çok daha geniş bir tablo karşılaşmamız mümkündür: Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği, Amerikan Devletleri Örgütü, Afrika Birliği, Antraktika Anlaşması Sekreterliği, Latin Birliği, Karayip Ortak Pazarı gibi önemli kuruluş, bölge ve organizasyonlarda İspanyolcanın resmi dil olarak kullanılması, dil öğrencileri için açık bir fırsatlar zinciridir.  Bu durumda İspanyolca öğrenmenin önemi, ilk ya da ikinci dil tercihi olarak çok daha net bir şekilde ortaya çıkmaktadır.

İspanyolca eğitim seviyeleri ile siz de dünya nüfusunun büyük bölümünün aşina olduğu bu dili öğrenebilir ve profesyonel hayatınıza çok da geniş bir yön çizebilirsiniz. İspanyolca seviyeleri; başlangıç, orta, ileri düzey olarak sıralanabilir. Şimdi bu detaylara birlikte göz atalım:

İnicial – Başlangıç – A1

Bu seviyede öğrenciler duygularını, düşünceleri ve ihtiyaçlarını basit kelime ve cümlelerle selamlaşma, vedalaşma, tanışma, öneri yapabilme, olumlu ya da olumsuz fikir verme gibi ifadeleri öğrenirler. Böylece günlük hayata dair kısa metinleri okuyup yazabilirler.

Principiante – Başlangıç Üzeri – A2

Bu seviyede öğrenciler, İspanyolca konuşma ve yazma konusunda kendilerini geliştirirler, genel ve sade edebi metinleri okuyabilirler. Öğrenciler, yön sorma ve tarif etme, basit makaleler, anlayabilme, öneride bulunma ya da kısa hikâye, mektup ya da günlük yazabilme, bir romanın özetini anlayabilme, duygu-düşüncelerini ifade edebilme, geçmişteki olayları anlatabilme yeteneklerine sahip olurlar.

İntermedio 1 – Ön Orta – B1

Bu seviyede öğrenciler, okul, iş, hobiler ya da ilgi alanları gibi sıklıkla konuşulan konularda, dil net ve açık bir şekilde kullanıldığında konunun başlıca önemli noktalarını anlayabilirler. Günlük hayata dair yaşadıkları olay, hayaller ya da umutlar ve hedeflerini anlatabilir, fikir ve düşüncelerini ifade edebilirler.

İntermedio 2 – Orta – B2

Bu seviyede öğrenciler, genel konular hakkında bilgi vermeyi, kendilerini sözlü ve yazılı olarak akıcı bir şekilde ifade edebilmeyi öğrenirler. Öğrenciler zor metin ve ifadeler için de hazır durumdadır: Öfke, sevinç, memnuniyet, şikâyet gibi duygu ve durumları dile getirebilirler. İnternet ya da gazete haberlerini okuyabilir, kısa metinler yazabilir ve tartışmaları takip edebilirler. 

Avanzado – Orta İleri – C1

Bu seviyede öğrenciler direkt diyaloglar kurabilirler; fikirleri ifada edebilir, tartışmalarda yer alabilirler. Dilin kendine has deyimlerini sözlü ve yazılı olarak kullanabilme yeteneklerini geliştirebilirler.

Avanzado Superior – İleri – C2

Bu seviyede öğrenciler artık edebi metinlere vakıftır; çağdaş Latin Amerikalı ve İspanyol yazarların edebi eserleri kolayca okuyabilirler. Bununla birlikte bir tabloyu tasvir edebilir, öykü ya da şarkı sözü yazabilir, bir gazete için röportaj ya da duygusal bir metin kaleme alabilirler. Ticari alanda ise toplantılarda şirketlerini temsil edebilir, iş mektupları yazabilir, çeviri yapabilirler.Pin It on Pinterest