(0212) 233 09 99
×

Gramer

Sadece tek bir kitapçının olduğu bir şehirde yaşadığınızı hayal edin. Rafta duran tek kitabı görmek için kitapçıya doğru yürüyorsunuz ya da karnınız çok aç ve caddedeki tek Fast Food restoranına gitmeye karar veriyorsunuz. Tuhaf ama menüde sadece bir tür hamburger var ve bunu sipariş etmekten başka seçeneğiniz yok! Karnınızı doyurduktan sonra İngilizce sınıfınıza gidiyorsunuz ve bu sömestr boyunda tek öğrenci sizsiniz! Her şeyden sadece bir tane olsaydı eğer hayat epey sıkıcı olurdu, değil mi?
Devamı İçin Tıklayın
İngilizcede sıklıkla kullanılan kelimeler bazen bazı sorunlara neden olabilir. Bu makalemizde İngilizce öğrencileri için biraz kafa karıştırıcı olan dört zarfın üzerinde duracağız. Bunlar bazı durumlarda zamanla ilgili olan “just”, “already”, “still” ve “yet” kelimelerdir.
Devamı İçin Tıklayın
Ana teması aşk olan “Before Sunrise” filmini izlediğinizi hayal edin. Filmde, sevgili olan bir çift tren istasyonunda, altı ay sonra aynı yerde buluşmak üzere, ayrılırlar. İkisi de oldukça üzgün olan çift birbirlerine şöyle veda ederler: “But I'm gonna be here." "Okay, me too."  "All right."  "And we're not gonna call, write or... No."  "No, it's depressing." "Yeah, okay."  "All right. All right, your train's gonna leave. Say goodbye." "Bye."Bu sahnede gözlerinizden birkaç damla yaş döküldükten sonra aklınıza bazı sorular gelebilir: “Ok” kelimesinin bu diyalogda İngilizce gramer olarak görevi ya da amacı nedir? Ve Amerikalılar neden sıklıkla bu kelimeyi kullanır?Bugün ki makalemizde, “Ok” kelimesinin farklı kullanımları üzerinde duracağız.
Devamı İçin Tıklayın
İngilizce konuşurken bir yer ya da zamandan bahsediyorsanız, üç minik kelimeyi kullanıyorsunuz demektir: “in”, “on” ve “at”. Bu ortak kelimeler, bir cümlede iki kelime arasındaki ilişki gösteren edatlardır. İngilizce öğrenenler için bazı edatları anlamak ve kullanmak oldukça kolaydır; behind, over, under, next to ve diğerleri gibi. Ama bazı küçük preposition’lar kafa karışıklığı yaratabilir. Ama endişelenmeyin! Cümle içerisinde “in”, “on” ya da “at” kelimelerini ne zaman kullanacağınıza dair bazı kurallar vardı. Bu kuralların en bilineni zamanı ve yeri tarif etmek için, “in”, “on” ve “at” proposition’larını genelden özel doğru kullanmaktır. Şimdi bu kullanımları hep birlikte inceleyelim:
Devamı İçin Tıklayın
Tercihlerimizi yaparken, hangisini diğerlerine göre daha çok sevdiğimizi belirtmek için kullandığımız bazı özel ifadeler (phrases) vardır. İngilizcede bunları “preference” olarak adlandırıyoruz. Her tercih için farklı ifadelere sahibiz ki, bu makalede, genel ve özel tercihlerimizi İngilizce phrases olarak nasıl kullanacağımıza dair bazı İngilizce cümleler üzerinde duracağız.
Devamı İçin Tıklayın
Bu makalede herhangi bir konuda “istekte bulunmak” ve “izin vermek” ifadelerini karşılayan modals kullanımına dair bazı ipuçları vereceğiz. Herhangi bir konuda izin almayı ifade etmek için sıklıkla kullanılan modal’lardan bazıları may, can ve could şeklindedir. Ancak bu modellerin İngilizce öğrenenleri için kafa karıştırıcı olabilecek birden fazla anlamı vardır.
Devamı İçin Tıklayın
Samuel L. Jackson, John Travolta, Uma Thurman ve Bruce Willis'in rol aldığı, 1994 yılında çekilen “Pulp Fiction” filmi, silahlı bir soyguncunun hayat hikâyesini anlatır. Ana karakterlerden biri olan Jules Winnfield aslında beğenmediği ve istemediği bir suç dünyasının içinde büyümüştür. Filmin sonlarına doğru Jules’in diğer iki suçluya, kötü hayatlarını değiştirmeleri için bir şans verdiğini izleriz:
Devamı İçin Tıklayın
Pek çok kimse, okumaya başladığı bir kitabı yarım bırakmaktan hoşlanmaz ve çoğu zaman romanın kurgusunu beğense de beğenmese de kitabı bitirir. Bu insana, başladığı bir işi ya da eylemi bitirme hazzı verdiği gibi, yarım bırakmama disiplinini de kazandırır. Aynı durum iş ya da meslek hayatımız, özel yaşantımız ve tabii eğitimimizde de önemli bir role sahiptir. Aslında ‘başlamak’, bitirmenin yarısıdır. Diyelim ki, İngilizce kursu ya da İngilizce özel kurs için çok ciddi bir karar verdiniz. (Bu harika!) Bu yıl, İngilizce eğitiminizi kesinlikle tamamlayacak ve mesleğinizin önündeki bu engeli kaldıracaksınız. (Kesinlikle doğru yoldasınız.) Ama aynı kararı geçen yıl da vermiş olabilirsiniz. Bu, bazı engeller dolayısıyla hedefine ulaşmayan bir karar olabilir. Üzülmeyin! Yeni başlangıçlar her zaman mümkündür. Biz de bu makalede, yarım kalan bazı gramer konularına küçük hatırlatmalar yapacağız. Bu, İngilizce eğitim kararınızı yeniden gözden geçirmeniz için oldukça iyi bir fırsat!
Devamı İçin Tıklayın
İngilizce alfabenin öğrenilmesi ya da öğretilmesi zor olabilir. Özellikle de İngilizce öğrenen kişiler başka bir dili ve alfabeyi kullanıyorsa… Şurası açık ki, İngilizce ABC’sini öğrenmeye başladığınızda aklınızda tutmanız gereken önemli detaylar vardır ama endişelenmeyin! Bu makalede İngilizce alfabeyi daha kolay öğrenmeniz için bazı ipuçlarını okuyabilir ve uygulayabilirsiniz.
Devamı İçin Tıklayın
Aktör Tom Hanks, 1998 yılında gösterime giren “Saving Private Ryan” filminde Yüzbaşı Miller rolünü canlandırır. Yüzbaşı Miller, II. Dünya savaşında bir asker olarak katılmadan önce İngilizce öğretmeni olarak çalışmaktadır. Savaşın acımasızlığını anlatan filmin sahnelerinden birinde Yüzbaşı Miller cephede neler olduğunu şöyle anlatır.  "So I guess I've changed some. Sometimes I wonder if I've changed so much my wife is even gonna recognize me whenever it is I get back to her, and how I'll ever be able to, to tell her about days like today."
Devamı İçin Tıklayın
Eğer İngilizce sıfatlar konusunda bilginiz sınırlıysa, en basit cümleleriniz bile bir felaket olabilir. Fakat hemen yüzünüzü asmayın! Böyle bir sonuçla karşılaşmanız çok normal çünkü henüz yolun çok başındasınız… Birkaç pratikle kısa sürede sıfatları kavramanız mümkün hatta ana dili İngilizce olanların dahi bilmediği gramer kurallarını öğrenebilir ve harika cümleler kurabilirsiniz. Öyleyse İngilizce gramer ve sıfatların cümle içerisindeki doğru sıralamasını öğrenmek için ilk dersimize başlayalım!
Devamı İçin Tıklayın
İsteklerimizi kibar bir şekilde dile getirirken ya da öneri ve teklifler sunarken, dolaylı anlatımlarda, henüz yapamadıklarımızı -hayallerimizi- dile getirirken veya geçmişteki eylemlerimizde “Would” kelimesi kullanabiliriz.
Devamı İçin Tıklayın


Ücretsiz Whatsapp Bilgi Hattı
Ücretsiz Whatsapp Bilgi Hattı
HEMEN TIKLA ARA
0 212 233 09 99
HEMEN TIKLA ARA