Dil Kursu Nedir ? Dil Kursu Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?
HEMEN TIKLA ARA
0 212 233 09 99
ÜCRETSİZ WHATSAPP
BİLGİ HATTI

Dil Kursu Nedir ? Dil Kursu Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

Dil Kursu , kendi dilimizibn dışında , farklı ülkeler ile konuşulan dillerin Türk ve yabancı hoca eşliğinde ,o ülkelerin dil kurallarına göre bize aktarılarak; öğretildiği yerdir.

Dil kursu seçerken, en önemli etken kursun kalitesidir.Kaliteyi anlamak için o kursun geçmişi, mezun ettiği öğrenciler yani referanslar, konumu,kurstaki eğitim veren öğretmenlerin , eğitim durumu ve öğretmenlerin yabancı ise kendi anadilinin olması , Türk hoca ise verdiği dilin eğitimini o ülkede aksanı ile beraber almış olması, bizim kaliteli bir dil eğitimi almamızı sağlar.

Eskiden çoğu dil kursu yabancı hocaları turist olarak gelen Afrikalı veya kendi anadili olmayan ülkelerin insanlarını Sultanahmetten toplayarak dil kurslarında eğitmenlik yaptırdılar.Bu durum daha sonraları ciddi sıkıntılara yol açtı.Bunun en iyi çözümü kurumun MEB’e bağlı bir dil kursu olmasıdır.

Dil kursundaki yabancı hocaların ve Türk hocaların beeeli bir eğitim formasyonuna sahip üniversitye mezunu olması kaliteyi artırır.

Dil kursundaki ortam da çok önemlidir.Kursun modern, temiz,yeterli personele sahip muatabın ve ilgilinin olması da kursun kalitesini belirler.Sınıflardaki eğitim aldığımız araç ve gereçlerin yeni olması , kulanılan her türlü program ve kitapçığın Lisansli olması, her ders sonunda öğrenciye not aldırmadan hazır dökümanların verilmesi dil kursunun kalitesini belirler.

Dil kursunda eğitim alırken grup olarak mı yoksa birebir olarak mı ders gibi tercihimiz var ise bu şu etkenlere göre değişir ;

Eğer ;

Zamanım yok diyorsanız flexible bir eğitim almanız gerekir. Kısaca istediğiniz müsait zamanlarda program yaptırarak birebir özel dil eğitimi almanız gereklidir.Zamanı olmayanlar grupla asla eğitim alamazlar.Hızlı ve etkili öğreniminde en etkinm yolu budur .

Grup eğitimi alınacaksa en fazla 8 öğrenci olmasına dikkat etmeliyiz çünkü ; fazlası hem eğitim kalitesini hem de bize düşen zamanın azalmasına neden olur .

Grup eğitiminde , eğitmenin alacağı ücret öğrenci sayısına göre değiştiği için bize dil kursu fiyatları daha uygun yansır, Fiyat = Dil Kursu birim fiyatı x saat / öğrencidir.

Bu hesaba göre kişinin vereceği ücret kaç kişi ile birlikte ders alacağına bağlıdır. Dil Kursunda eğitim almakla, dışardan eğitimden ders almak arasındaki en önemli unsur garanti veren bir kurumun karşınızda olmasıdır.Genelde Dil Kursları dışarıya oranla daha uygun ücretler ile birebir veya grup eğitimleri vermektedir. Eğitim alma tercihiniz tamamen sizin, ekonomik, zaman ve konumunuza bağlıdır.

Dil kursunun konumunu seçerken, ulaşım ve merkezi yerde olması bizim daha iyi konsantrasyona gidip ders almamız sağlar. Bu da dil kursunun eğitim kalitesini yükseltir.

Dil kursunun kullandığı kitaplar veya metaryeller önemlidir.Güncel tekniklere uygun kitaplar tercih edilmelidir ve multimedya ile desteklenerek görselleştirilmelidir.Dil kursundaki eğitim danışmanları öğrencilerini devamli takip ederek problemleri ve aksaklıkları birikmeden gidermesi gerekir. Eğer öğrenciye ilgi gösterilmez ise ; öğrenci bir zaman sonra devamsızlıklar yapar ve kopabilir.Bir nevi Coaching hizmeti sunulmalıdır.Eğitmenin durumu, öğrenip öğrenmediğini birebir sorarak memnuniyet derecesi ölçülmelidir.

Dil kursunun kalitesi eğitim alan öğrencilerin yorum ve önerileri ile gelişebilir. Dil kursunda süreklilik de öenmlidir.Kurumun geçmişi ile ilgili uzun yıllardan gelen eğitim tecrübesi hocaların, seçimine artı değer katar. Dil kursunda genelde bir eğitime devam ederken, eğitim aldığınız hoca ile kimyanız tutmayabilir.Bu durumda daha önce bahsettiğimiz eğitim danışmanları ile iletişime geçilerek hoca değiştirme talebinde bulunabilir.Kurum bunu sağlayabiliyorsa eğitimin kalitesi öğrenciye yansıyarak süreklilik sağlayacaktır.

Dil kursu içeriğinde bir çok dil verilebilir.Genelde popüler olan dil eğitimleri İngilizce, Fransızca,Almanca,İtalyanca,İspanyolca,Rusça,Çince,Fransızca,Arapça ve Yunancadır.Dil Kursu birebir eğitimlerde devamlı pratik ve konuşma odaklı olduğu için konuşma günleri ve aktiviteler yapmasına gerek kalınmaz ancak grup eğitimi veren kurumlarda kaliteyi artırmak için konuşma sınıfı ve farklı aktiviteler yapılarak öğrenciye dil öğreniminde katkı sağlayabilir.

Dil kursu öğrencilerin isteklerine göre yurtduşı eğitim danışmanlığı da verebilir.Öğrencinin tercihlerine göre faydalı olabilicek en uygun lokasyon seçilerek kurumda öğrenmiş olduğu dili dahada ileriye götürmek için yardımcı olurlar. Öğrenci eğitim sürecini faydalı biçimde tamamlamış olur. İşin ticari yönünün yanında faydalı danışmanlıklar yaparak referans zinciri oluşturulur bu da dil kursunun daha uzun ömürlü kaliteli ve daha popüler olmasını sağlar.Pin It on Pinterest