Arapça eğitim seviyeleri - Arapça seviyeleri
HEMEN TIKLA ARA
0 212 233 09 99
ÜCRETSİZ WHATSAPP
BİLGİ HATTI

Arapça eğitim seviyeleri – Arapça seviyeleri – Başlangıç, orta, ileri düzey

Arapça Seviyeleri

Dünyada yaygın olarak kullanılan dillerden biri de Arapçadır. Günümüzde 60’a yakın ülkede konuşulan Arapça, aynı zamanda Birleşmiş Milletlerin altı resmi dilinden birisidir. Arap Yarımadası ve Kuzey Afrika ile bazı ülkelerde Arapçanın farklı lehçeleri kullanılır. Standart Arapça ise herhangi bir ülkede halk dili olarak kullanılmamakla birlikte resmi dil olarak kabul edilmiştir. Arap alfabesi 28 harften oluşur ve yazı, sağdan sola doğru akar. Harflerin yazılışları, kelimenin başında, ortasında ve sonunda bulunmalarına göre değişiklik gösterir.

Arapça büyük kültürler ve imparatorlukların dilidir ve kullanımı sadece Arap Yarımadası ile sınırlı kalmaz. Irak, Suriye, Mısır ve Kuzey Afrika’yı da kuşatıp, oradaki dillerin yerini almış ve bir medeniyet dili olmuştur. Daha sonraki asırlarda ise en batıda İspanya’ya kadar uzanmayı başarmış ve bölgede etkin bir dil haline gelmiştir. Osmanlı dilinde de büyük bir role sahiptir. Geçmişte oldukça etkin olan Arapça, küreselleşen dünyamızda etkileri sürdürmeye devam ediyor. Köklü bir kültüre sahip olan Arapçayı öğrenmek birçok açıdan avantajlara sahiptir. Bölgesel gelişim ve yeni kaynaklar ile tarihsel miras, dili, ticari ve kültürel anlamda etkin hale getirmektedir. Siz de Arapça öğrenerek bölgesel ve uluslararası pazarda mesleki kariyerinizi geliştirebilirsiniz. Arapça eğitim seviyeleri, dilin eğitimi hakkında daha fazla ipucuna ulaşmanızı yardımcı olabilir ki bu da, zamanınızı daha iyi planlamanızı sağlayacaktır.  Arapça seviyeleri, A1-A2-B1-B2-C1 ve C2 olarak sıralanan Arapça, başlangıç, orta, ileri düzey için kurlarla ilerlemenize yardımcı olacaktır.

 

A1 Seviyesi:

Bu seviyedeki öğrenciler günlük konuşmaları yapabilir, ihtiyaç ve isteklerini basit cümlelerle ifade edebilirler.

A2 Seviyesi:

Bu seviyedeki öğrenciler kişisel ve ailevi bilgiler, alışveriş ya da yakın çevre hakkındaki diyalogları sürdürebilir, bazı basit deyimleri kullanabilirler.

B1 Seviyesi:

Açık ve standart bir dil kullanıldığında, iş, okul ve şehir gibi ana konuları anlayabilirler. İlgi alanı ya da bazı sorular hakkında konuşabilir, fikir ve düşüncelerini ifade edebilirler.

B2 Seviyesi:

Mesleki ya da ilgi alanlarına dair teknik bir tartışma gibi karmaşık metinleri yazabilir ya da diyaloglara katılabilirler.  Güncel bir konuya dair fikirleri ifade edebilir, karşıt görüşler hakkında bilgi verebilirler.

C1 Seviyesi:

Bu seviyedeki öğrenciler, uzun ve karmaşık gramer yapılarından oluşan birçok metni anlayabilir ve deyimsel içeriklerini kavrayabilirler. Sözcük ya da ifadeleri akıcı üsluba yakındır.  Çeşitli cümleler yazabilir, profesyonel alanlarda dili esnek ve etkin bir biçimde kullanabilirler.

C2 Seviyesi:

Bu seviyedeki öğrenciler, okudukları ve duyduklarını rahatça anlayabilir ve çeşitli metinler yazabilirler. Doğal ve akıcı diyaloglar kurabilir, karmaşık konularla bağlantılı ifadeleri anlayabilir ve konuşabilirler.Pin It on Pinterest